URBÁN ATTILA – ÉVES TÖRTÉNELEM

Tekintettel arra, hogy az ELTE ÁJK Politikatudományi Intézetének oktatójaként már a korábbi szemeszterekben is alkalmaztam a digitális oktatás egyes elemeit, a járványhelyzet kapcsán kialakított új módszertan nem volt előzmény nélküli a számomra. A zavarmentes átállást segítette az előkészítő vezetése és munkatársai részéről nyújtott gyors technikai háttértámogatás is. Amit ebben a helyzetben – minden előadóhoz hasonlóan – nekem is el kellett fogadnom, az a hallgatósággal „csoportszinten” megvalósuló, esetenként az aktuális témakör árnyaltabb kibontását elősegítő interakció korlátozottabb formája.

Az érettségi előtt álló korosztály digitális környezetben szocializálódott: már nem a „Guttenberg-,” hanem a „Neumann-Galaxisban” nőttek fel. Ennek megfelelően a diákok szinte kivétel nélkül zökkenőmentesen álltak át az informatikai eszközök felhasználásával megvalósuló távoktatásra. A csoporttagok észrevételeinek, visszajelzéseinek integrálása természetesen megkövetelte a videokonferenciák lebonyolításánál bevett módszertan alkalmazását. Mindez törvényszerűen korlátozza a hallgatók számára az előadóteremben lehetséges spontán reakciókat (például azonnali kérdés szándékának jelzését egy összetettebb problémakörnél), de ehhez a csoport gyorsan alkalmazkodott.

3. Lesz olyan, amit az online oktatás alatt fejlesztettél (tananyag, segédanyag, módszertan stb.), és tervezed, hogy használni fogod a következő csoportodban a jelenléti oktatás során is?

Az elektronikus formában elérhető feladatok, az órán felhasznált források és más háttéranyagok ütemezett megküldése az előadásról hiányzó csoporttagok vonatkozásában már a hagyományos oktatási szakaszban is működött. 2020 márciusát követően mindez kiegészült az egyes témakörök megértését segítő képi elemek, köztük ábrák és topográfiai háttéranyag szélesebb körű alkalmazásával. Ezek többsége várhatóan a tantermi prezentációk bővítése, valamint az órán kiadott gyakorlati feladatok feldolgozása esetében is hasznosítható lesz. Az elmúlt hónapokban sikerrel alkalmazott videokonferencia-rendszer az előadó esetleges kényszerű távolléte estén lehetőséget adhat az adott óra digitális felületen történő megtartására, a csoporttagok számára is alkalmas későbbi időpontban történő pótlására, valamint az előadásokon kívüli konzultációra.